פורסם על ידי: danielwinkler1 | 30/06/2012

לוחם האצ"ל יוסקה נחמיאס

מי שראה את אלטלנה עולה בלהבות: לוחם האצ"ל יוסי [יוסק'ה] נחמיאס.

בתאריך 29.6.2011 יצאתי למוזיאון האצ"ל שעל חוף ימה של תל-אביב, על מנת לפגוש את יוסי נחמיאס, אשר מתנדב במוזיאון. ישבתי אצלו במשרד והוא הראה לי את תמונתו, כאשר היה צעיר, במדי הצבא הבריטי (הוא שירת שם 5 שנים!!).

יוסק'ה סיפר לי שבגיל 14, כאשר רוב הילדים בגילו מן הסתם נהנים במשחקים שמתאימים לגיל הזה, החליט הוא להתגייס לשורות הצבא הבריטי ולהילחם מול האויב הנאצי שהלך והתחזק וכבש לו נחלות באירופה המדממת. הוא היה צריך כמובן לזייף את תעודת הלידה שלו.

כאשר הוא וחברו פנו ללשכת הגיוס, יוסקה התקבל, בעוד שלחברו נאמר: "!..Kid.. go to your Kindergarten"..

יוסקה שירת במלחמה בסוריה של שלטון וישי ואח"כ גם במצריים. סה"כ כאמור, 5 שנים בשורות הצבא הבריטי. הוא נפצע בסיציליה  בידו הימנית ומאחורי אוזנו הימנית. הוא לא ריסק את עצמותיו, למזלו [בניגוד לאחרים], וברוך-השם החלים וציא בריא מטבילת האש הרבות של מלחמת העולם הנוראית שהתחוללה באירופה.

יוסקה היה על אוניית-הנשק אלטלנה, אשר עגנה בתחילה בחופי כפר ויתקין [אשר היה מעוז השמאל]. יוסקה סיפר, שבשנים עברוּ [לדוגמא, בתקופת 'עונת הצייד' – הסזון Hunting Season], אם היו יודעים חברי כפר-ויתקין שמתארח אצלם לוחם מחתרת מ'הפורשים', רחמנא ליצלן, הם היו מפרקים לו את העצמות… אך כעת – קום המדינה, חזון אחרית הימים: לוחם אצ"ל יושב לו ליד לוחמי פל"ים [פלמ"ח-ים] ולוחמי צה"ל [שזה עתה קם], ומחכים לפרוק את הנשק הרב שנתרם ע"י יהודי ארה"ב, לעזור במאמץ המלחמתי מול האויב הערבי הדופק על שערי הארץ.

השעה, שעת לילה מאוחרת בתל-אביב [עברנו מכפר ויתקין לתל-אביב]. חברי האצ"ל והפלמ"ח יוצאים בכוחות משותפים להרים את המתנות שהובאו מעבר לים.

לפתע, כך סיפר, מוצאים עצמם חברי האצ"ל פורקים לבדם את המטען, ולחברי הפלי"ם וצה"ל אין זכר סביב.

לפתע נפתחה עליהם אש תופת. יוסקה יורד מהאנייה ורץ בין הכדורים לעבר החוף. בתחילה חשבו שהאש נורתה מ'המגדל האדום' [היכן שעומד כיום מלון שרתון], כיוון ששם היה המפקדה של 'ההגנה'. אך התברר שלא שם מקור הירי, אלא בבית-הקברות [לא ברור לי האם מקור הירי הוא יהודים או ערבים..].

מנחם בגין, הצנוע ונעים ההליכות, זכרונו לברכה, רץ בין לוחמי האצ"ל ואמר מפורשות – לא להשיב באש: "לא תיהיה מלחמת אחים!".

לפתע התפוצץ אחד המטענים (ככל הנראה) בספינה והיא עלתה בלהבות. אשתו של יוסי נחמיאס, זכרונה לברכה, עמדה על כך שיש לדאוג קודם-כל לפינוי הפצועים: הפצועים הועברו בעזרת חסק'ה לחוף מבטחים.

יוסקה סיפר שהנשק שהיה על אוניית אלטלנה, ויועד לכוח המדינה שהולכת וקמה על רגליה באמצעה של מלחמת-קיום, 20% ממנו יועד לכוחות האצ"ל והלח"י בירושלים (אשר יועדה במקור ע"י הצעת אומות העולם להיות עיר בינלאומית), אשר נלחמו בסיטואציות קשות מול המון-ערבי שקיבל עזרה בנשק מחלק מהבריטים שרצו לסכל את ניסיון הקמת המדינה היהודית בעודה בתחילתה. בקשה זו של האצ"ל [לקבל 20% מהנשק] התקבלה ע"י שלטון המוסדות ['ההגנה' בעיקר], כיוון שההוראה הייתה, שכל שטח בארץ-ישראל, אשר לא מוחזק עדיין ע"י המדינה היהודית, מתאפשרת בו פעילות ויוזמה עצמאית של כוחות המחתרות. אלא, שבצעד תמוה, החליטו בפיקוד העליון בהגנה, להלחם באצ"ל/לח"י ולהוקיע אותם כ'אויבי העם'.. הדבר מצער, אך כך כתוב בדברי ההיסטוריה..

שנים רבות אח"כ, יוסקה, בהיותו דובר ערבית, שירת במחלקת "השחורים" (אשר סמל ההיכר שלהם היה קליע של רובה תחוב בין השיניים, בדומה למראה של 'רוכל ערבי'), והוצמד למשלחת של מנחם בגין חברו הקרוב, לביקור עם אנואר סאדאת ומשלחתו. בגין, כך סיפר לי יוסק'ה, הוא אדם צנוע. הוא לא הסכים לישון במיטה שהוכנה עבורו בטיסה לארה"ב, כיוון שלא היו בטיסה מספיק מיטות לכולם. זה האיש. יהי זכרו של מנחם בגין לברכה.

סרטון שמציג את הפגישה בין יוסקה נחמיאס לחנניה, אשר לא נפגשו מזה 38 שנים (!).

[110MB. קובץ mpg]

מודעות פרסומת

Responses

  1. שלום
    האם יוסק'ה נחמיאס בחיים? מחפשת דרך ליצור איתו קשר!
    אודה לעזרה

  2. יוסקה בחיים, שיהייה בריא, בן 92 עד 120,היום פגשתי אותו במוזיאון האצל, שם יש לו משרד והוא מגיע אליו כל יום


יש לך משהו חכם להגיד? קדימה!

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s

קטגוריות

%d בלוגרים אהבו את זה: